عنوان کامل پایان نامه :

 تعیین اهداف جذب منابع با رویکرد منطق فازی و شبکه‌ های عصبی در مؤسسات مالی و اعتباری

قسمتی از متن پایان نامه :

1-10- تعاریف واژگان

هدف‌گذاری: عبارت می باشد از تبیین اهداف فردی و سازمانی به‌گونه ساده و قابل‌فهم که قابلیت تصمیم‌گیری و واگذاری به فرد و افراد سازمان را داشته باشد.

جذب منابع: در مؤسسات مالی و اعتباری به اخذ سپرده مشتریان در قالب افتتاح انواع حساب و افزایش موجودی را جذب منابع می‌نامند.

سپرده: سپرده پولی می باشد که از طرف مردم نزد موسسه مالی و اعتباری قرار می‌گیرد و می‌تواند در یک حساب ریخته گردد. مشتری می‌تواند از این حساب پول برداشت یا به آن واریز کند. بعضی از مؤسسات مالی و اعتباری درازای این سپرده، هزینه‌ای دریافت می‌کنند درحالی‌که بعضی دیگر به مشتریانشان بهره‌ای پرداخت خواهند نمود. سپرده‌ها دارای 3 نوع کلی هستند که عبارت‌اند از: جاری، قرض‌الحسنه، سرمایه‌گذاری(تسخیری 1380).

تحقق اهداف: هر سازمانی با در نظر داشتن چشم‌اندازهای خود اهدافی تعیین می‌نماید ، درصورتی‌که سازمان به اهداف خود دست یابد تحقق اهداف تعریف می گردد در این پژوهش تحقق اهداف صرفاً تحقق اهداف جذب منابع مؤسسات مالی و اعتباری می‌باشد .

پیش‌بینی: فرآیند برآورد جایگاه‌های ناشناخته می باشد. یک پیش‌بینی یک پیش‌گویی در مورد رویدادهای آینده در اختیار می‌گذارد و می‌تواند تجارب گذشته را به پیش‌بینی حوادث آینده بدل سازد. در سال‌های اخیر پیش‌بینی، به پیش‌بینی شیوه طرح تقاضا در کسب‌وکار روزانه شرکت‌های سازنده تبدیل‌شده می باشد. (J. ARMSTRONG 2001)

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

شبکه‌های عصبی: شبکه  عصبی مدل ساده‌شده سیستم عصبی بشر هستند که اصول کار خود را از نحوه محاسبه در مغز بشر گرفته‌اند . (محمود کشاورز،1391)

شبکه عصبی: مجموعه‌ای از شبکه‌های متصل با تعداد زیادی عناصر پردازشگر به نام نرون هستند که از معماری مغز بشر الهام گرفته‌اند . شبکه عصبی می‌تواند به‌صورت موازی اقدام کند . به‌عبارت‌دیگر محاسبات به‌صورت توزیع موازی صورت می‌گیرد ، شبکه عصبی دارای قابلیت‌هایی مانند نگاشت یا الگوسازی ، عمومیت بخشیدن ، استحکام ، تحمل نقص و نیز پردازش بسیار سریع و موازی اطلاعات هستند . (محمود کشاورز،1391)

منطق فازی: منطق فازی بر اساس تئوری مجموعه‌های فازی کوشش دارد تا روش بشر در ارائه و استدلال در دنیای واقعی را در روبرو شدن با عدم قطعیت ، دنبال کند . عدم قطعیت می‌تواند به دلیل عمومیت ، شانس ، ابهام ، ضعف و یا نقص در دانش باشد . (محمود کشاورز،1391)

شبکه عصبی-فازی: شبکه‌های عصبی مصنوعی، قوانین فازی را دسته‌بندی می‌کنند و یاد می‌گیرند. منطق فازی قادر می باشد از پارامترهای نامعین شبکه‌های عصبی استنتاج کند. ادغام قواعد منطق فازی در یک شبکه‌ی عصبی، موجب افزایش انعطاف‌پذیری کاری آن‌ها و باعث به وجود آمدن شبکه‌ای بسیار نیرومند خواهد گردید. منطق فازی در این زمینه، مسیری را که منطق دودویی و منطق چند ظرفیتی طی کرده‌اند، دنبال می کند . (جورابیان و هوشمند، 1390)

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 اهداف:

هدف اصلی:

  • بهره گیری از رویکرد شبکه عصبی فازی برای پیش‌بینی مانده منابع آتی در تعیین هدف جذب منابع برای شعبه‌های مؤسسات مالی و اعتباری.

 هدف فرعی:

  • تدوین الگوی مناسب برای پیش‌بینی دقیق منابع آتی و تعیین اهداف جذب منابع بر اساس آن،
  • تعیین متغیرهای سری زمانی که بیشترین و یا کمترین تأثیر را در فرآیند پیش‌بینی تعیین هدف جذب منابع دارند.

تعیین اهداف جذب منابع با رویکرد منطق فازی و شبکه‌ های عصبی در مؤسسات مالی و اعتباری

پایان نامه - تز - رشته حسابداری


دیدگاهتان را بنویسید