عنوان کامل پایان نامه :

 ارتباط بین نسبت سود انباشته به ارزش دفتری حقوق صاحبان سهام و جریان نقد آزاد با تاکید بر سیاست تقسیم سود در شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار

قسمتی از متن پایان نامه :

2-3- تئوری چرخه عمر شرکت

مفهوم چرخه حیات، استعاره‌ای زیستی در مورد سازمان هاست. بر اساس این مفهوم همه موجودات زنده، ازجمله نباتات، جانوران و انسانها، همگی از منحنی عمر یا چرخه عمر  پیروی می‌کنند. اینگونه موجودات متولد می شوند، رشد می‌کنند، به پیری میرسند و در نهایت می‌میرند. این سیستم‌های زنده در هر مرحله از چرخه عمر خود دارای الگوهای رفتاری خاص به مقصود چیرگی بر مسایل آن دوره و معضلات مربوط به انتقال از دوره‌ای به دوره دیگر هستند. تئوری چرخه عمر شرکت چنین فرض می کند که شرکتها و بنگاههای اقتصادی، همچون تمامی‌موجودات زنده که متولد می شوند، رشد می‌کنند و می‌میرند، دارای منحنی عمر یا چرخه عمر هستند. همانند موجودات زنده، رشد و پیری واحدهای تجاری را بر مبنای قابلیت کنترل وانعطاف‌پذیری نشان می‌دهند. در جوانی(دوران رشد) سازمانها بسیار انعطاف‌پذیر، اما در بیشتر مواقع غیر قابل کنترل‌اند. با افزایش عمر سازمانها، روابط تغییر می کند، کنترل افزایش و انعطاف‌پذیری کاهش می‌یابد. در نهایت، با پیر شدن (دوران افول) قابلیت کنترل نیز کاهش خواهد پیدا نمود. هنگامی‌که واحد تجاری قابلیت کنترل داشته و انعطاف‌پذیر باشد، بیانگر این می باشد که توأمان مزایای جوانی و پیری را داراست. این وضعیت تحت عنوان مرحله تکامل(بلوغ) شناخته می گردد. نمودار (2-4) ارتباط ‌بین قابلیت کنترل و انعطاف‌پذیری را در واحدهای تجاری تشریح می کند. در چارچوب این مدلها، مؤسسات و شرکتها باتوجه به هر مرحله از حیات اقتصادی خود سیاست و خط مشی مشخصی را دنبال می‌کنند.این سیاستها به گونه‌ای در اطلاعات حسابداری شرکتها منعکس می گردد.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

تئوری چرخه عمر جزء تئوری های طراحی سازمان می‌باشد و اظهار می‌دارد در حالیکه سازمانها چهار مرحله تکاملی چرخه زندگی را می‌گذرانند، از نظر ساختار، سیستم کنترل، نوآوری وهدفها دستخوش تغییرات شدید قرار می‌گیرند. در این تئوری ویژگی های سازمان ها در هریک از مراحل رشد در نمودار (2-4) ارائه شده می باشد. در حوزه حسابداری نیز بعضی از محققان به مطالعه تأثیر چرخه عمر شرکت بر اطلاعات حسابداری پرداخته اند(آنتونی ورامش ،1992)،(بلک ،1998)، (جنکینر ،2004)،(سوجیانیس ،1996). این محققان چهار مرحله را برای توصیف چرخه عمر شرکت به تبیین ذیل تبیین نموده اند:

1- مرحله تولد یا ظهور

2- مرحله رشد

3- مرحله بلوغ

4- مرحله افول یا سکون

در مرحله ظهور معمولاً اندازه داراییها و اندازه شرکت در سطح نازلی قراردارد، جریان های نقدی حاصل از فعالیتهای عملیاتی و سودآوری پایین می باشد و شرکت‌ها برای تأمین مالی وتحقق فرصت‌های رشد به نقدینگی بالایی نیاز دارند. نسبت سود تقسیمی‌در این شرکت‌ها معمولاً، حداکثر 10% بوده و نرخ بازده داخلی  در قیاس با نرخ تأمین مالی ناچیز می باشد؛ به تعبیری ارتباط(IRR≤K) برقراراست(دهدار،1386،56). در این مرحله شرکت دارای بالاترین سطح ریسک تجاری می‌باشد.ریسک کلی بالای شرکت تنها آن عده از سرمایه گذاران را به خود جذب خواهد نمود که آمادگی پذیرش چنین ریسک بالایی را داشته باشند و در نتیجه آنها به گونه متناسب انتظار بازده بالایی را نیز خواهند داشت زیرا جریانات نقدی منفی شرکت در طول این دوره شروع، پرداخت سود نقدی را غیر ممکن می کند(روث و کیت  ،2002،52).

در مرحله رشد اندازه شرکت بیش از اندازه شرکت‌های در مرحله ظهور بوده، اندازه فروش ودرآمدها نیز نسبت به مرحله ظهور بیشتر می باشد.منابع مالی نیز بیشتر در دارایی های مولد سرمایه‌گذاری شده، شرکت از انعطاف پذیری بیشتری در شاخص های نقدینگی برخوردار می باشد. نسبت سود تقسیمی‌در این طیف از شرکت‌ها معمولاً بین 10% و50% در نوسان می باشد. نرخ بازده داخلی نیز در اغلب موارد بر نرخ هزینه تأمین مالی فزونی دارد؛ به تعبیری ارتباط(IRR>K) مستقر می باشد .با این حال جنبه مهم مدیریت گذر از مرحله شروع به مرحله رشد این می باشد که سرمایه گذار مخاطره پذیر اولیه خواهان سود سرمایه­ای هستند تا این سودها را در کسب و کارهای جدید در حال شروع سرمایه‌گذاری کنند(روث و کیت،2002،54). این موضوع به این مفهوم می باشد که سرمایه گذاران جدید بایستی شناسایی شوند تا باسرمایه گذاران مخاطره پذیر اولیه جایگزین شوند تا وجوه مورد نیاز برای این مرحله با رشد بالا را تأمین کنند. جذابترین منبع تأمین چنین وجوهی عرضه عمومی ‌شرکت می‌باشد. در این مرحله حجم بالای فروش همراه با حاشیه سود معقولانه بایستی به دست آید واین وضعیت جریانات نقدی بهتری را در مقایسه با مرحله شروع ایجاد خواهد نمود. با این حال شرکت بایستی به مقدار زیادی در توسعه کلی بازار و توسعه سهم بازار سرمایه‌گذاری کند همچنانکه بایستی برای همسطح نگه داشتن خود با افزایش فعالیت‌های عملیاتی نیز نیازمند سرمایه‌گذاری می باشد.در نتیجه وجوه نقد تولید شده توسط کسب وکار برای نیازهای سرمایه‌گذاری مجدد هزینه خواهد گردید ودر نتیجه نسبت سود تقسیمی‌پایین نگه داشته خواهد گردید.این موضوع نباید مشکلی برای سرمایه گذاران جدید به وجودآورد زیرا آنها در آغاز با چشم انداز رشد زیاد در آینده جذب می شوند. این دورنمای رشد دریک نسبت P/E بالا منعکس خواهد گردید که به هنگام محاسبه قیمت جاری سهام در EPS پایین شرکت ضرب خواهد گردید.از آنجاییکه بازده سود نقدی خیلی کم می باشد قسمت عمده بازده مورد انتظار سرمایه گذاران بایستی از سودهای سرمایه ای ایجاد گردد،با افزایش قیمت سهام این موضوع به این معناست که شرکت بایستی رشد قابل ملاحظه ای در سود هرسهم در طی این مرحله رشد داشته باشد؛ این هدف با کسب سهم بالایی از بازار رو به رشد به دست می‌آید.

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 سوالات پژوهش:

با در نظر داشتن مطالب گفته شده، این پژوهش درصدد پاسخ به سوالات زیر می­باشد:

سوال اصلی: 

چه ارتباط ای بین نسبت سود انباشته به ارزش دفتری حقوق صاحبان سهام شرکت و جریان نقد آزاد در شرکتهای پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار هست؟

 سوالات فرعی:

1- چه ارتباط ای بین سود انباشته به ارزش دفتری حقوق صاحبان سهام و جریان نقد آزاد هست؟

2- چه ارتباط ای بین سود انباشته به ارزش دفتری حقوق صاحبان سهام و نسبت سود تقسیمی هست؟

3- چه ارتباط ای بین اندازه شرکت و جریان نقد آزاد هست؟

4- چه ارتباط ای بین اهرم مالی و جریان نقد آزاد هست؟

5- چه ارتباط ای بین نرخ بازده داراییها و جریان نقد آزاد هست؟

6- چه ارتباط ای بین نسبت ارزش دفتری به ارزش بازار و جریان نقد آزاد هست؟

ارتباط بین نسبت سود انباشته به ارزش دفتری حقوق صاحبان سهام و جریان نقد آزاد با تاکید بر سیاست تقسیم سود در شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار

پایان نامه - تز - رشته حسابداری


دیدگاهتان را بنویسید