تعیین ارتباط بهره وری نیروی انسانی و سرمایه بر تقسیم سود در شرکت ‌های پذیرفته ‌شده در بورس اوراق بهادار

قسمتی از متن پایان نامه :

4-1- مقدمه

پس از تشریح مبانی نظری پژوهش،­ تدوین فرضیات به شکلی سازگار با اهداف پژوهش، تدوین روش پژوهش مناسب، تعیین جامعه و نمونه آماری و بالاخره، گردآوری داده­ها و اطلاعات مورد نیاز پژوهش با بهره گیری از منابع و ابزار معتبر، نوبت به مطالعه روابط بین متغیرها با بهره گیری از فنون و روش­های آماری مناسب و تجزیه‌وتحلیل نتایج حاصل از این آزمون­ها می­رسد. در مرحله تجزیه‌وتحلیل، محقق بر اساس یافته­های ناشی از تحلیل روابط بین متغیرها، به قضاوت درمورد تصمیم­گیری در مورد پذیرش یا عدم پذیرش روابط بین آن‌ها می­پردازد و از این طریق به سؤالات پژوهش پاسخ می­گوید. در فصل قبل، مسائل مربوط به روش­های جمع­آوری داده­ها و اطلاعات مورد نیاز، نحوه محاسبه و اندازه­گیری متغیرها و شیوه مطالعه روابط بین متغیرها با بهره گیری از این اطلاعات، ارائه گردید.

در این فصل، به آزمون روابط بین متغیرها، گزارش نتایج این آزمون­ها و تجزیه‌وتحلیل یافته­ها پرداخته می گردد. شایان ذکر می باشد در این فصل فقط به نتایج و یافته­های مستقیم ناشی از تحلیل روابط بین متغیرها پرداخته می گردد و بحث و مطالعه بیشتر و نیز نتیجه­گیری درمورد این یافته­ها، به فصل بعد موکول می گردد. بالاخره اینکه، مطالعه ارتباط بین متغیرهای پژوهش حاضر به کمک نرم افزار Eviews و Spss انجام‌شده می باشد. ‏

4-2- توصیف جامعه و نمونه آماری

قبل از مطالعه و توصیف داده­ها به مطالعه جامعه آماری و نمونه برگرفته از این جامعه به‌صورت اجمالی پرداخته‌شده می باشد. همانطور که در فصل سوم گفته گردید روش نمونه­گیری در این پژوهش تصادفی ساده می­باشد. به این شکل که شرکت‌های موردنظر در جامعه آماری(94 شرکت) را کد گذاری کرده سپس با بهره گیری از قرعه­کشی نمونه موردنظر را به دست آورده شده (75 شرکت)، در ادامه تبیین مختصری ازشرکت­های نمونه آماری به‌صورت اختصار آورده شده می باشد.(لیست شرکت‌های جامعه در پیوست ارائه می­گردد).

همان­گونه که در جدول بالا ملاحظه می­گردد، بیشترین فراوانی مربوط به صنعت مواد دارویی می­باشد که حدود 22% از کل نمونه را به خود اختصاص داده می باشد و کمترین فراوانی مربوط به صنایع دستگاه­های برقی، ذغال سنگ، فرآورده های نفتی، رایانه، ذغال سنگ، کاشی و سرامیک و لاستیک و پلاستیک می­باشد که هر کدام در حدود 013/0% از کل نمونه­ی آماری را به خود اختصاص داده­اند.

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 سؤالات پژوهش:

سوال اصلی :

1 چه ارتباط­ ای بین بهره ­وری و سود تقسیم‌شده شرکت در قلمرو پژوهش هست؟

سؤالات فرعی:

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

1- بین بهره­ وری نیروی انسانی و سود تقسیم‌شده­ شرکت در قلمرو پژوهش چه ارتباط­ ای هست؟

2- بین بهره ­وری سرمایه با سود تقسیم‌شده شرکت در قلمرو پژوهش چه ارتباط ­ای هست؟

تعیین ارتباط بهره وری نیروی انسانی و سرمایه بر تقسیم سود در شرکت ‌های پذیرفته ‌شده در بورس اوراق بهادار

پایان نامه - تز - رشته حسابداری


دیدگاهتان را بنویسید