تعیین ارتباط بهره وری نیروی انسانی و سرمایه بر تقسیم سود در شرکت ‌های پذیرفته ‌شده در بورس اوراق بهادار

قسمتی از متن پایان نامه :

2-2- بهره ­وری

2-2-1- بهره­ وری و تعاریف آن

بهره­وری معادل واژه­ی (P)[1] می باشد که به‌عنوان یک واژه­ی انگلیسی به معنای قدرت تولید و باروری می باشد. بهره­وری در ادبیات اقتصادی از سابقه­ی دیرینه­ای برخوردار می باشد.

این­ واژه برای اولین بار در نوشته­ها و عقاید اندیشمندان اقتصادی مکتب مرکانتلیست­ها (سوداگران) مطرح گردید و سپس در مکاتبی مانند، فیزیوکرات­ها و کلاسیک­ها به آن تصریح شده می باشد. برای مثال مرکانتلیست­ها کار تجارت و کار در معدن را مولد می­دانستند و معتقد بودند این نوع مشاغل، نسبت به دیگر مشاغل موجود در جامعه دارای بهره­وری و مولدیت بیشتری در تولید ثروت ملی و افزایش آن داشته­اند و یا فیزیوکرات­ها معتقد بودند که کار کشاورزی مولد ثروت می باشد و بهره­وری قدرت تولید کشاورزی را مهم می­شمردند (تقی نژاد عمران، وحید، 1391).

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

بهره­وری یکی از مفاهیم مهم در اقتصاد به شمار می­آید که ارتباط بین بهره گیری از عوامل تولید و محصول تولید شده را نشان می‌دهد. از سوی سازمان­های بین المللی برای بهره­وری تعاریف مختلفی مطرح گردیده می باشد. به‌عنوان‌مثال سازمان بین المللی کار( ILO)[1] بهره­وری را اینگونه اظهار می­کند: محصولات مختلف با ادغام چهار عامل اصلی تولید می­شوند. این چهار عامل عبارتنداز: زمین، سرمایه، کار و سازماندهی. ارتباط بازدهی تولید با یکی از این عوامل مشخص کننده، اندازه بهره­وری می­باشد.

آژانس بهره­وری اروپا [2] EPA­بهره­وری را درجه بهره گیری­ی مؤثر از هر یک از عامل تولید می­داند. سازمان همکاری اقتصادی و توسعه OECD [3] بهره­وری را این گونه تعریف می­کند: بهره­وری مساوی نسبت ستانده به یکی از عوامل تولید می­باشد. عوامل تولید ممکن می باشد سرمایه، کار، موادخام، انرژی و مواد­دیگر باشد. بطور کلی بهره­وری را می‌توان ترکیبی از کارایی [4]و تاثیر[5] دانست.

کارایی به مفهوم صحیح بجای آوردن کار می باشد و با بهره گیری مفید از منابع ارتباط دارد، یعنی اینکه از حداقل نهاده ها حداکثر محصول برداشت گردد. اثربخشی به مفهوم کار صحیح می­باشد. یعنی ممکن می باشد مصرف کمتر نهاده ها محصول بیشتری تولید کند اما این محصول کیفیت مطلوب موردنظر مصرف کننده را نداشته باشد. در این حالت کارایی واقع شده، اما زیرا محصول فاقد کیفیت لازم می باشد، ازاین‌رو اثربخش نبوده و نمی­تواند رضایت مصرف کننده را جلب نماید. به این ترتیب تحقق کارایی و اثربخشی هر کدام به تنهایی موجب افزایش بهره­وری نخواهد گردید. به اظهار دیگر در مقوله بهره­وری اولا کاری که انجام می­گردد بایستی کار درست و مفیدی باشد. ثانیا این کار به بهترین نحو انجام گردد. در این صورت با تحقق این دو شرط می­توان اطمینان حاصل نمود. بهره­وری محقق شده می باشد. با افزایش بهره­وری در فرآیند تولید با بهره گیری سطح معینی از نهاده­ها به تولید بیشتری دست پیدا نمود. از نهاده­های مهم تولید عامل نیروی کار و عامل سرمایه هستند، به همین جهت دو مفهوم بهره­وری نیروی کار و بهره­وری سرمایه در حقیقت بهره گیری بهینه از عوامل نیروی کار و سرمایه را نشان می‌دهد. همچنین بهره­وری کل عوامل (TFP)[6] بهره گیری بهینه از ترکیب عوامل مذکور را نشان می‌دهد. رشد بهره­وری کل عوامل، علاوه بر رشد کمی نهاده­های تولید، یکی از منابع مهم تأمین کننده رشد اقتصادی در سطح کهن می­باشد و در واقع به نوعی مدیریت بهره گیری از منابع تولید را نشان می‌دهد.( اما زاده زنوز، پروین، 1384)

[1].International Labor Organization

[2] .Europe Productivity Agency

[3] .Organization of Economic Cooperation and Development

[4] .Efficiency

[5] .Effectiveness

[6] .Toral Factor Productivity

[1] .Productivity

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 سؤالات پژوهش:

سوال اصلی :

1 چه ارتباط­ ای بین بهره ­وری و سود تقسیم‌شده شرکت در قلمرو پژوهش هست؟

سؤالات فرعی:

1- بین بهره­ وری نیروی انسانی و سود تقسیم‌شده­ شرکت در قلمرو پژوهش چه ارتباط­ ای هست؟

2- بین بهره ­وری سرمایه با سود تقسیم‌شده شرکت در قلمرو پژوهش چه ارتباط ­ای هست؟

تعیین ارتباط بهره وری نیروی انسانی و سرمایه بر تقسیم سود در شرکت ‌های پذیرفته ‌شده در بورس اوراق بهادار

پایان نامه - تز - رشته حسابداری


دیدگاهتان را بنویسید