عنوان کامل پایان نامه :

 تعیین ارتباط بهره وری نیروی انسانی و سرمایه بر تقسیم سود در شرکت ‌های پذیرفته ‌شده در بورس اوراق بهادار

قسمتی از متن پایان نامه :

2-3-1-1- سیاست تقسیم سود[1] منظم

در این روش مدیریت در پرداخت سود از یک سیاست منسجم و منظم پیروی می کند و کوشش می­کند با وجود نوسان در سود طی سال­های مختلف، نظم در پرداخت سود سهام حفظ گردد. شرکت­های تابع چنین سیاستی برای استمرار نظم در پرداخت سود سهام، معمولاً دردوره­هایی که درآمد شرکت بالاست و از نقدینگی خوبی برخوردار می باشد با اندوخته ­کردن مبالغی از درآمد، کسری وجوهی را که بر طبق سیاست پرداختی خود بایستی توزیع نماید، جبران می­کنند. (رسائیان، ا، هاشمی، ع، 1388)

داشتن چنین سیاستی می‌‌تواند به دلایلی مهم باشد.

اولاً: چنین سیاستی باعث افزایش وفاداری سرمایه‌گذاران به شرکت می گردد. به‌طوری­که سرمایه‌گذاران به سهام شرکت به‌عنوان یک وسیله سفته بازی نگاه نمی­کنند، بلکه به‌صورت ابزاری برای سرمایه‌گذاری بلند مدت می­نگرند.

ثانیاً: پرداخت منظم سود باعث افزایش اعتماد بازار نسبت به شرکت و مدیریت آن می گردد. به­طوری­که امکان تأمین مالی از طریق بازار و از طریق فروش سهام جدید یا اوراق قرضه را تسهیل و میسر می­نماید.

ثالثاً: باعث گسترش مالکیت می­‌گردد و بدینوسیله احتمال از دست دادن کنترل شرکت را تا حدود زیادی منتفی می­سازد.

رابعاً: این چنین سیاستی به نفع تک تک سرمایه‌گذاران می‌باشد، زیرا سهم متناسبی از کنترل شرکت را برای آنان حفظ می­نماید.

همانطور که نظاره می گردد یکی از عوامل مهم در اتخاذ چنین سیاستی و استمرار آن امکان پیش‌‌بینی درآمدها می‌باشد. این مسئله بخصوص در ارتباط با شرکت­های جوان بیشتر با مشکل روبروست پیش‌‌بینی درآمدها در شرکت­های جدید التأسیس با حدس و گمان و عدم قطعیت همراه خواهد بود اما در مورد شرکت­های قدیمی بر اساس تجربیات گذشته و ثبات بیشتر در عوامل ایجاد کننده درآمد، پیش‌‌بینی‌های مطمئن­تری می‌توان انجام داد. در اتخاذ سیاست تقسیم سود منظم، مدیریت بایستی وضعیت درآمدی شرکت متنوع خود را که می‌‌تواند به یکی از دو صورت زیر باشد شناسایی نماید:

1- دارای درآمدهای یکنواخت و با نوسانات کم.

2- دارای درآمدهایی که به‌صورت ناگهانی و پیش‌‌بینی نشده نوسان می­نماید. شرکت­هایی که فعالیتشان در جهت تولید و عرضه کالاهای مصرفی می باشد که توسط مصرف کننده نهایی بهره گیری می گردد، توانایی درآمدی آن‌ها با ثبات­تر از شرکت­هایی می باشد که کالاهای واسطه برای تولیدکنندگان دیگر تولید می­نمایند. قیمت کالاها و بهای تمام شده آن‌ها می‌‌تواند درآمدهای آن را تحت تأثیر قرار دهد. هرقدر هزینه­های تولید پایین­تر باشد درآمدها باثبات­ترند و بالعکس هر چه هزینه­های تولیدی بالاتر باشند درآمدها از نوسانات بیشتری برخوردار خواهند بود. پس چنانچه بهای تمام شده تولیدات پایین باشد و خریدار آن مصرف کننده نهائی باشد درآمدهای شرکت منظم­تر و باثبات­تر خواهد بود. اما هر قدر درآمدهای شرکت از محل تولیدات پرهزینه به دست آید و مشتریان، آن را به‌عنوان کالای واسطه ای خریداری نمایند درآمدها از قاعده و نظم کمتری برخوردار بوده و کمتر می‌توان با تکیه بر این درآمدها، سیاست پرداختی منظمی را اتخاذ نمود.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

شرکت­ها در پیروی از سیاست تقسیم سود منظم از روش­های متفاوتی بهره گیری می­کنند که مهمترین آن‌ها عبارتند از:

2-3-1-1-1-  روش درصد ثابتی از درآمد هر سهم[2]

در این روش موسسه درصد ثابتی از درآمد خالص خود را به‌عنوان سود سهام می‌پردازد. یک درصد سود سهام پرداختی ثابت دلالت بر این دارد که درصد عایدات پرداخت شده در هر سال ثابت می‌باشند و پس سود سهام پرداختی به تناسب تغییر در درآمدهای شرکت نوسان می‌یابد، به بیانی دیگر این سیاست، سودها را مستقیماً به درآمد شرکت نسبت می­دهند. به پرداخت سود به‌عنوان نسبتی ثابت ازدرآمد هر سهم نسبت Pay Out گفته می گردد. مثلاً اگر شرکتی برای دوره بلند مدتی همواره 30 درصد از درآمد هر سهم خود را توزیع نماید،(30%Pay Out = ) و بقیه در حساب اندوخته‌ها و یا سود سنواتی (70%(Pay in = نگه دارد و در سال اول درآمد هر سهم این شرکت 100 ریال و در سال دوم صفر ریال باشد آنگاه سود سهام پرداختی شرکت به ترتیب 30 ریال و 0 ریال خواهد بود. روابط بین درآمد هر سهم و سیاست درصد ثابتی از درآمد هر سهم در نمودار2-1ترسیم گردیده می باشد.

به دلیل اینکه در این سیاست مدیریت خود را عملاً ازنظر پرداخت سود به درآمدهای موسسه وابسته نموده می باشد، ریسک نوسانات درآمدی شامل سود پرداختی نیز می گردد و به این دلیل این نوع توزیع سود یک سیاست محافظه کارانه می‌باشد درچنین شرایطی اگر درآمدهای شرکت بسیار کاهش یابد مدیریت در اقدام­خود­­را فقط ملزم به پرداخت فقط درصدی از همان درآمد می­داند. به نظر می‌آید این نوع سیاست برای اکثر سرمایه‌گذاران به خصوص آن دسته که به نحوی به درآمدهای جاری وابسته­اند رضایت بخش نباشد. زیرا در سال­هایی که پایین می باشد سود پرداختی به آنان نیز پایین می­آید. )جعفری پرور، م، 1389)

[1]. Regularity Dividend Policy

[2].Constant Pay Out Ratio

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 سؤالات پژوهش:

سوال اصلی :

1 چه ارتباط­ ای بین بهره ­وری و سود تقسیم‌شده شرکت در قلمرو پژوهش هست؟

سؤالات فرعی:

1- بین بهره­ وری نیروی انسانی و سود تقسیم‌شده­ شرکت در قلمرو پژوهش چه ارتباط­ ای هست؟

2- بین بهره ­وری سرمایه با سود تقسیم‌شده شرکت در قلمرو پژوهش چه ارتباط ­ای هست؟

تعیین ارتباط بهره وری نیروی انسانی و سرمایه بر تقسیم سود در شرکت ‌های پذیرفته ‌شده در بورس اوراق بهادار

پایان نامه - تز - رشته حسابداری


دیدگاهتان را بنویسید