تعیین ارتباط بهره وری نیروی انسانی و سرمایه بر تقسیم سود در شرکت ‌های پذیرفته ‌شده در بورس اوراق بهادار

قسمتی از متن پایان نامه :

1-6- تعریف عملیاتی متغیرها واژه ‏ها

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

بهره ­وری کل:

 نسبت کل تولید یا خروجی به کل مصرف یا ورودی در یک دوره زمانی که به‌عنوان معیاری برای سنجش کارآمدی فرایندهای تولید شرکت بهره گیری می گردد و یا:

بهره­وری عبارت می باشد از به حداکثر رساندن بهره گیری از منابع، نیروی انسانی و تمهیدات به طریق علمی به‌مقصود کاهش هزینه­ها و جلب رضایت کارکنان، مدیران و مصرف­کنندگان. (بختیاری-هلوسعد،91-90)

بهره­ وری نیروی انسانی:

عبارت می باشد از حداکثر بهره گیری منابع از نیروی انسانی به‌مقصود حرکت در جهت اهداف سازمان با کمترین زمان و حداقل هزینه را در­برداشته­اند. بر اساس دیدگاه سازمان بهر­ه­وری ملی ایران، بهره­وری یک توجه عقلانی به کار و زندگی می باشد­.(بختیاری-هلوسعد،91-90)

بهره ­وری سرمایه:

این شاخص از تقسیم ارزش‌افزوده بر ارزش موجودی اموال سرمایه­ای ثابت حاصل می گردد. در محاسبه این شاخص بعضی مواقع به جای ارزش اموال سرمایه­ای ثابت از ارزش دارایی­های ثابت یا ارزش کل دارایی ها بهره گیری می گردد.(اما زاده زنوز،پروین، 1384)

ارزش‌افزوده:

معیاری می باشد که نشان می‌دهد عملکرد واقعی شرکت نسبت به عملکرد پیش­بینی شده کاهش یا افزایش‌یافته می باشد. ارزش‌افزوده مثبت باشد به این معنی می باشد که ارزش شرکت با در نظر گرفتن هزینه برای سرمایه به کار گرفته شده، افزایش‌یافته می باشد.( انواری رستمی، تهرانی، سراجی، 1383)

تقسیم سود:

طبق ماده 239 قانون تجارت (ل. ا. ق. ت)سود قابل تقسیم متعلق به هر سهم به ریال می­باشد و عبارت می باشد از سود خالص سال مالی شرکت منهای زیان­های مالی سال قبل و اندوخته قانونی و اندوخته­ های اختیاری به علاوه سود قابل تقسیم سال­های قبل که تقسیم نشده می باشد تقسیم‌بر تعداد سهام چاپ گردیده شرکت در پایان سال مالی.(هاشمی، سید عباس، اخلاقی، حسنعلی، 1390)

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 سؤالات پژوهش:

سوال اصلی :

1 چه ارتباط­ ای بین بهره ­وری و سود تقسیم‌شده شرکت در قلمرو پژوهش هست؟

سؤالات فرعی:

1- بین بهره­ وری نیروی انسانی و سود تقسیم‌شده­ شرکت در قلمرو پژوهش چه ارتباط­ ای هست؟

2- بین بهره ­وری سرمایه با سود تقسیم‌شده شرکت در قلمرو پژوهش چه ارتباط ­ای هست؟

تعیین ارتباط بهره وری نیروی انسانی و سرمایه بر تقسیم سود در شرکت ‌های پذیرفته ‌شده در بورس اوراق بهادار

پایان نامه - تز - رشته حسابداری


دیدگاهتان را بنویسید